Školní rok 2016/2017

První úspěšný rok má za sebou nově zřízený zájmový kroužek Technických dílen. Pod vedením mistra Miroslava Vopaleckého z firmy DFH Haus CZ s.r.o. tady týden co týden vznikaly zajímavé výrobky ze dřeva. Chlapci šestých až osmých tříd se po prvním roce mohou pochlubit výsledky své práce, k nimž patří například dřevěná stolička, model formule 1 či model stavebního jeřábu.

„Těžko se dá říct, co z toho mě bavilo nejvíc,“ říká Dan Brůha ze 6.B. „Mě tady totiž bavilo úplně všechno,“ usmívá se spokojeně.
„Mě nejvíc bavila formule a teď ten jeřáb. Na jeřábu se mi nejvíc líbí, že používáme taky jiné materiály, než jenom dřevo, třeba provázky. Líbí se mi, že je to nakonec funkční, že jeřáb může opravdu zvedat věci,“ přidává svůj názor Šimon Loukota z téže třídy, zatímco Vláďa Vaniš ze 6.A navrhuje ještě některá další vylepšení jeřábu.

„První rok máme za sebou a já jej vidím jako velmi úspěšný,“ hodnotí práci svých svěřenců Miroslav Vopalecký. „Chlapci byli opravdu šikovní a překvapivě zodpovědní ke své práci. Vybavení dílny posloužilo výborně, máme tady všechno, co pro své výrobky potřebujeme, a zájem chlapců mě těší. Příští rok budeme samozřejmě pokračovat, už máme naplánováno, co bychom chtěli v následujícím roce vyrobit. Začneme lodičkou a pak si kluci vyberou z několika dalších návrhů, které bych teď nerad prozrazoval, protože to bude překvapení,“ dodává mistr.

„Já sem chci od září chodit dál,“ říká rozhodně Dan a ostatní se přidávají.

„To se nikdy neztratí,“ doplňuje jej moudře Vláďa. „Je přece jedno, jestli se někdo chce stát truhlářem nebo jestli si chce jen tak pro radost umět něco vyrobit.“

„Já věřím, že jim to tvůrčí nadšení i radost z práce vydrží,“ říká na závěr Miroslav Vopalecký. „V září se sem vrátíme a pustíme se do práce se stejným elánem,“ dodává s úsměvem.

Pod vedením mistra výroby Miroslava Vopaleckého tady chlapci šestých až osmých tříd vyrábějí dřevěné hračky a jednoduchý nábytek. Scházejí se vždy ve čtvrtek od 13,40 hod. do 15,10 hod. a kroužek je pro ně zdarma, neboť je zajišťován materiálně i personálně firmou DFH Haus s.r.o.

Ve čtvrtek v odpoledních hodinách je v dílně živo. Jeden z chlapců brousí sedák stoličky na obouvání, další vyvrtává otvory pro uchopení stoličky a jiní dva nasazují kola dřevěnému modelu formule 1.

„Kluci si vyzkoušejí práci s různými druhy nářadí, protože dílna je dobře vybavena,“ říká Miroslav Vopalecký. „Dřevěný model formule jsme už dokončili a právě začínáme vyrábět obouvací stoličku.“

„Pane mistr, mám to obrousit víc, nebo to takhle stačí?“ přeruší vysvětlování Daník ze šesté třídy poté, co odřízl roh a zabrousil hranu pěkně do kulata.

„To bude stačit, můžeš to uříznout a obrousit z druhé strany,“ zhodnotí dílo Miroslav Vopalecký a vzápětí už odpovídá na otázku, jestli jsou žáci při práci s nářadím dost opatrní a jestli tu nedošlo k žádným zraněním.

„Chlapci byli řádně poučeni o tom, jak pracovat bezpečně a jaké zásady musí v dílně dodržovat,“ vysvětluje. „Jediný, kdo se tady řízl do prstu, jsem byl bohužel já,“ dodává a směje se.

„Doufám, že to není nakřivo,“ hodnotí znaleckým okem Honza z osmé třídy čerstvě vyvrtané otvory u svého díla.

Na otázku, zda se na kroužek každý týden těší, odpovídají všichni chlapci jednoznačně, že ano.

„Těšíme se sem moc,“ shodují se šesťáci, sedmáci i osmáci. „Na práci v dílně je nejlepší, že se tady nemusíme učit letopočty nebo slovíčka.“

„Já osobně jsem měl moc rád dílny jako předmět v pracovním vyučování. Ale ty jsou jen v šestce. V sedmičce jsou už jiné předměty a mně se po dílnách docela stýskalo,“ říká Honza Krňoul z osmičky. „Tak jsem rád, že sem teď můžu chodit na kroužek. Navíc se člověk po vyučování výborně odreaguje,“ dodává ještě.

„Kluci dělají při práci pokroky,“ usmívá se Miroslav Vopalecký. „Zručnost při práci s nářadím se jim bude hodit po celý život. Úspěchy při práci v kroužku mohou navíc ovlivnit mnohé z nich při volbě budoucího povolání.“

Zpět na kroužek dílen na ZŠ Nezvěstice